Sortiment vytrvalých okrasných trav v Botnické zahradě v Troji představuje několik desítek kultivarů rodu ozdobnice (Miscanthus), kostřava (Festuca), metlice (Deschampsia), vousatka (Andropogon), kavyl (Stipa) aj. Okrasné trávy doplňují ve valné většině výsadby záhonových trvalek a lze se s nimi tak setkat ve většině expozic botanické zahrady.
Větší souvislá plocha, kde dominují zejména trávy, je pak naproti bývalé správní budovy. Zde lze vidět několik odrůd kostřav (Festuca), zejména kultivary s modrými a šedě zbarvenými listy. V zadní části tohoto trávoviště je pak několik kultiv arů ozdobnic (Miscanthus sinensis), což jsou obvykle trávy vysokého vzrůstu a okrasné jak svým olistěním tak i květenstvími. K nápadně kvetoucím kultivarům patří třeba ´Malepartus´ nebo ´Adagio´; k odrůdám se spíše zajímavými listy pak ´Strictus´ s příčně žlutým proužkováním, ´Little Nicky´rovněž se žlutými proužky ale relativně nízkým vzrůstem, ´Gracillimus´ s velmi jemným olistěním, ´Morning Light´ s úzkými listy s bílým proužkem.
Na ploše vedle skleněné vitríny u bývalé správní budovy pak roste severoamerický kavyl Stipa tenuissima, dále Sporobolus heterolepis, jehož listy na podzim získávají krásné oranžovohnědé zbarvení a při okraji také nízká americká bizoní tráva (Buchloe dactyloides), používaná často v Severní Americe do nezavlažovaných trávníků, protože velmi dobře snáší sucho (pochází se sušších, krátkostébelných prérií).
Vysoké vytrvalé trávy jsou také součástí centrálního letničkového a trvalkového záhonu, kde doplňují právě středové partie s trvalkami. Je zde k vidění několik odrůd vytrvalých pros (Panicum virgatum), jejichž listy se konce léta barví do zlatohnědé barvy.
I v severní části zahrady jsou vytrvalé trávy součástí trvalkových záhonů. Opět jsou zde k vidění nízké kultivary kostřav (Festuca), metlice trsnatá ´Palava´, trsnatě rostoucí a velmi dlouhověká a odolná tráva dochan (Pennisetum alopecuroides) a jiné. Ve velké trávníkové ploše vedle jezera a rašeliniště je pak jako solitéry vysázeno několik kultivarů ozdobnice čínské (Miscanthus sinensis).
Trávy samozřejmě nechybí ani v expozici severoamerické prérie a prérijního záhonu. Jsou to především vousatky (Andopogon scoparius) s načervenalým podzimním zbarvením listů, velmi vysoká Andropogon gerardii, dorůstající i 3m výšky, proso prutnaté (Panicum virgatum), Sporobolus heterolepis, Bouteloua curtipendula a Bouteloua gracilis.
Podrostové výsadby a okraje, kde dominují dlužich (Heuchera) jsou rovněž doplněny trvami. Lze se zde setkat s metlicí trsnatou ´Palava´, několika odrůdami bezkolence modrého (Molinia caerulea) i mohutnými trsy bezkolence rákosovitého (Monilia arundinacea ´Skyracer´ a ´Windspiel´). Je zde ale také vysázeno mnoho travám podobných rostlin, kterými jsou ostřice (Carex). Jde většinou o stálezelené či polostálozelené druhy a odrůdy, které se velmi hodí do podrostových stanovišť se stále mírně vlhkou půdou. Velmi hezké jsou zejména panašované druhy a odrůdy jako C. conica ´Variegata´, C. morrowii ´Variegata´, C. siderosticta a mnohé další.