Pivoňky (Paeonia) jsou vytrvalé byliny či opadavé keře z čeledi pivoňkovitých (Paeoniaceae) a jsou v této čeledi jediným rodem. Pivoňky rostou na všech světadílech severní polokoule s centry rozšíření ve Středomoří, na Kavkaze a v Číně. Latinský název pivoněk (Paeonia) pochází z řecké mytologie a jsou pojmenovány po lékaři bohů jménem Paión.

Dosud bylo popsáno přibližně 60 druhů pivoněk, ale pojetí některých druhů se stále vyvíjí a nejnovější studie uvádějí 36 druhů. V zahradnické praxi se pivoňky dělí na bylinné a dřevité. K zahradním dřevitým řadíme velkou skupinu kultivarů pocházejících z pivoňky keřovité (P. × suffruticosa) s prapůvodním centrem vzniku v Číně. Počátkem 20. století se podařilo vyšlechtit skupinu tzv. Lemoineových hybridů dřevitých pivoněk (P. × lemoinei), která vznikla křížením plnokvětých dřevitých pivoněk s pivoňkou žlutou nebo Delavayovou (P. lutea, P. delavayi). Zajímavostí jsou i meziskupinové (Itoh) hybridy vzniklé zkřížením P. × lemoinei  'Alice Harding' s bylinnou pivoňkou 'Kakoden'. Převážná většina zahradních bylinných pivoněk je odvozena od pivoňky čínské (P. lactiflora), v menší míře od pivoňky lékařské (P. officinalis), pivoňky úzkolisté (P. tenuifolia) a kavkazských žlutokvětých pivoněk (P. mlokosewitschii, P. macrophylla).

Pivoňky patří k nejvýraznějším kolekcím zahrady. Mají svou vlastní expozici, která je mezi návštěvníky velmi oblíbená – Pivoňkovou louku. Expozice vznikala jako samostatný celek v 90. letech minulého století, avšak jednotlivé rostliny byly v zahradě pěstovány ještě o něco dříve. Pivoňková louka byla veřejnosti zpřístupněna roku 2011 a kromě pivoněk zde můžete obdivovat i zajímavou sbírku magnólií. Expozici po výtvarné stránce dotváří dřevěné tematické prvky autorky Adriany Skálové nesoucí název Čtvero ročních období.

V současnosti tato unikátní sbírka čítá přes 500 druhů a kultivarů, a řadí se tak k nejlepším evropským kolekcím. Stěžejní částí sbírky bylinných pivoněk je velká skupina kultivarů pivoňky čínské (P. lactiflora) a také odrůdy bylinných pivoněk vzniklé mezidruhovým křížením. Zajímavostí sbírky jsou i meziskupinové (Itoh) hybridy. Z dřevitých pivoněk můžeme jmenovat rozsáhlou skupinu kultivarů pivoňky dřevité (P. × suffruticosa), kultivary pivoňky Lemoineovy (P. × lemoinei) atd. V kolekci jsou hojně zastoupeny i botanické pivoňky.