Letničky jsou zahradnická skupina zahrnující rostliny jednoleté, dvouleté i krátkověké trvalky. Všechny mají stejný postup pěstování i uplatnění, liší se pouze množením. Generativně (semeny) množené se používají jako záhonové letničky, vegetativně (řízky) množené jako nádobové rostliny – balkonovky.
Semeny množené letničky se každoročně objevují na centrálním záhonu až v druhé polovině května, aby v letních měsících explozí barev a tvarů zpestřily střed Ornamentální zahrady. K osázení záhonu o rozloze přibližně 700 m2 je třeba v předjaří vypěstovat ze semen téměř 25 tisíc sazenic. Z 500 vystavovaných druhů a odrůd bezmála pětinu tvoří původní botanické druhy, které jsme získali vlastním sběrem, výměnou s jinými botanickými zahradami nebo nákupem semen sbíraných na původních lokalitách. Větší část sbírky představují šlechtěné odrůdy. Mezi nimi nejvíce upoutávají pozornost méně známé druhy, jako jsou okrasné formy zeleniny – mangold s barevnými řapíky, stříbrné růžice artyčoku a kapusty se zkadeřenými nebo stříhanými listy na vysokých stoncích či v úhledných hlávkách. K podobně zajímavým rostlinám patří jednoleté trávy nebo dnes již skoro neznámé plevele v obilí – koukol, ostrožka, hlaváček, prorostlík a černucha.
Letničky množené řízkováním se v teplejším období roku uplatňují v gabionové zídce a decentních keramických nádobách na atraktivních místech Ornamentální zahrady. Kromě tradičních balkonových rostlin patří do sbírky na padesát odrůd afrických kopřiv (Solenostemon) a stejný počet teplomilných šalvějí. V Čechách je takováto sbírka ojedinělá. Kvůli nízké toleranci vůči mrazu lze šalvěje jako S. patens, S. microphylla, S. greggii či S. guaranitica použít pouze jako mobilní zeleň. Z tohoto důvodu u nás i přes svou nespornou krásu nenašly zatím širší uplatnění. Druhou polovinu balkonovek tvoří dvě stovky primárních i moderních hybridů pelargonií, které společně se stovkou botanických druhů pěstovaných v zázemí tvoří jeden z nejpočetnějších rodů ve sbírkách botanické zahrady.