Hlavním znakem čeledi je především typické úborovité květenství podepřené zákrovními listeny, které vyvolává zdání jednoho květu (tzv. biologický květ). Na toto charakteristické květenství odkazuje i starý český název čeledi – složnokvěté. Hvězdnicovité jsou jedna ze dvou největších čeledí rostlin (spolu s orchidejemi) a zahrnují patrně více než 30 tisíc druhů. Díky této početnosti jde o rostliny známé a botanickou zahradu si bez jejich přítomnosti nelze představit.
Sortimentu vytrvalých venkovních rostlin dominují především původem severoamerické druhy, které jsou součástí expozice flóry Severní Ameriky (zejména prérie), a rovněž pak mnoho desítek záhonových trvalek, které jsou umístěny ve většině expozic botanické zahrady. Návštěvníci se mohou setkat s bohatým druhovým a odrůdovým sortimentem rodu astra (Aster), záplevák (Helenium), zlatobýl (Solidago), slunečnice (Helianthus), krásnoočko (Coreopsis), ratibida (Ratibida), třapatkovka (Echinacea), třapatka (Rudbeckia) a s mnoha dalšími. K novějším pak patří např. rod mužák (Silphium) a rovněž rostliny získané ze sběrů expedice do USA v roce 2016. Patří k nim např. druh Heliomeris multiflora, který vyniká mimořádným množstvím velkých, jasně žlutých květů, vytrvalý polokeř Ageratina occidentalis či suchomilný polokeř Ericameria nauseosa.
Také česká květena je bohatá na zástupce této čeledi a mnozí z nich patří k velmi vzácným a kriticky ohroženým druhům, takže jejich aktivní ochrana je jedním z důležitých témat. Již nyní probíhají aktivity na záchranu poslední české populace stařince oranžového (Tephroseris aurantiaca).
Dalším záměrem rozvoje sbírky je věnovat se přednostně vybraným geografickým oblastem a současně se snažit získat zástupce chybějících neobvyklých podčeledí z tropických a subtropických oblastí. Pro severoamerické druhy umístěné v expozici Severní Ameriky plánujeme postupné rozšiřování sortimentu o rostliny se známou lokalitou sběru a rovněž o druhy vhodné pro zahradnictví. Zaměřit se chceme zejména na odolnost vůči suchu, kterou vynikají mnohé prérijní hvězdnicovité rostliny, např. shorakvět (Liatris) či Ratibida.
Ve sbírce trvalek se předpokládá pokračování v rozvoji odrůdového sortimentu, především snaha o hledání a další udržování kvalitních starších odrůd. Nejintenzivnější rozvoj je předpokládán především u odrůd rodů astra (Aster) (v původním, širším pojetí), záplevák (Helenium), třapatka a třapatkovka (Rudbeckia a Echinacea), kopretina (Leucanthemum) a u vytrvalých listopadek (Chrysanthemum).