Cibuloviny jsou skupinou vytrvalých rostlin s podzemním zásobním orgánem – cibulí nebo hlízou. Jako cibuloviny se pěstuje asi 170 rodů z 13 čeledí s největším zastoupením v čeledích amarylkovité (Amaryllidaceae) a kosatcovité (Iridaceae).
Ve sbírkách botanické zahrady najdeme přibližně 1 000 šlechtěných odrůd cibulovin. K nejoblíbenějším zástupcům této sbírky se bezesporu řadí drobné jarní cibuloviny, jejichž časné květy patří k prvním poslům jara. Na skalkách v Ornamentální zahradě rozkvétají nejdříve skupiny šafránů (Crocus), talovínů (Eranthis), ladoněk (Scilla) a kosatců síťkovaných (Iris reticulata). Pestrobarevný koberec později doplní květy nízkých narcisů (Narcissus), tulipánů (Tulipa), hyacintů (Hyacinthus) a modřenců (Muscari) v kombinaci se skalničkami a zakrslými dřevinami. Rašící trávy v trávovišti u jižního vchodu každé jaro zpestřují nápadné květy řebčíků (Fritillaria) a česneků (Allium).
Vyšší záhonové odrůdy tulipánů, narcisů, hyacintů a česneků rozkvétají zjara v expozici cibulnatých a hlíznatých rostlin v Ornamentální zahradě. Na této ploše mohou návštěvníci obdivovat i velký počet rostlin z jihoafrických rodů chocholatice (Eucomis), montbrécie (Crocosmia) a Acidanthera, které se společně s liliemi (Lilium) a mečíky (Gladiolus) postarají o barevný efekt v letních měsících. K podzimní barevnosti botanické zahrady již tradičně přispívají ocúny (Colchicum), které byly vysazeny v deseti velkých skupinách společně s kosatci (Iris), narcisy (Narcissus) a krvavci (Sanguisorba) na vlhčí plochu u jezírka.
Nejcennější část sbírky umístěná v zázemí botanické zahrady představuje genofond běžných i vzácných botanických druhů původem ze Středomoří a Blízkého východu (1 000 taxonů) a také z jižní Afriky a Střední Ameriky (600 taxonů). Z těchto teplomilných cibulovin byli vybráni zástupci jihoafrických rodů Albuca, Ferraria, Lachenalia, Bulbine a Bowiea, které svým původem patří do nové geografické expozice polopouští Namaqualandu a Malého Karru v severním areálu zahrady.