Termín expedice: 25.8.2006 – 27.9.2006
Seznam účastníků:
Název expedice: OLIFANT 2006
Cíle expedice:
1. účast na symposiu The Indigenous Bulb Society of South Africa (IBSA)
2. mapování vybraných biotopů, studium rostlinných společenstev a sběr meteorologických dat potřebných pro optimalizaci pěstebních a technologických postupů ve skleníku Fata Morgana (FM) a na venkovních expozicích Botanické zahrady hl.m.Prahy (BZP)
3. sběr etnobotanických dat
4. pořízení fotodokumentace, podkladů a materiálů pro přednášky, výstavy a speciální akce pořádané Botanickou zahradou hl. města Prahy
5. navázání pracovních kontaktů
Bulb & Corm Symposium - IBSA (Indigenous Bulb Society of South Africa)
2. ročník symposia pořádaného Společností pro jihoafrické cibuloviny (IBSA) konaný v Goudini u Worcesteru v termínu 28.8.-1.9.2006. Dva dny věnované přednáškám domácích i zahraničních odborníků o cibulnatých a hlíznatých rostlinách Jižní Afriky; tři dny organizovaných výletů za jarními cibulovinami dané oblasti. Navázání pracovních kontaktů s účastníky akce.
Stručná charakteristika navštívených lokalit:
Organizované polní exkurse pořádané společností IBSA s odborným průvodcem. Návštěva soukromých pozemků patřících farmářům a vinařům, typický jarní aspekt v podhůří po vydatných zimních deštích. Polní cesty, okraje vinic, podmáčené pastviny a suché, prosluněné stráně. Bohatě kvetoucí cibuloviny rodů Gladiolus, Babiana, Albuca, Lachenalia, Romulea, Geissorhiza, Moraea, Lapeirousia, Wurmbea, Spiloxene; orchideje rodů Satyrium a masožravé rostliny rodu Drosera.
Rozsáhlá hornatá oblast Cederberg Mountains ležící mezi městy Citrusdal a Clanwilliam. Cesta zahrnuje průjezd několika pěknými průsmyky a místy se přibližuje k řece Olifants. Převažuje společenstvo zvané fynbos, tvořené především rostlinami z čeledi Restionaceae a Proteaceae; místy suché, skalnaté biotopy. V nejvyšších polohách významný endemit, jehličnan druhu Widdringtonia cedarbergensis („clanwilliamský cedr“), dříve značně hojná, dnes kriticky ohrožená dřevina. I přes statut rezervace je oblast využívána k zemědělské činnosti (vinohrady a citrusové plantáže).
Botanicky pozoruhodná oblast mezi Cederbergem a Namaqualandem, na jaře bohatě kvetoucí porosty hvězdnicovitých (Asteraceae) a kosmatcovitých (Mesembryanthemaceae), s významnými zástupci cibulovitých rostlin (Iridaceae, Liliaceae). Mnoho pozemků v soukromém vlastnictví, na místech s obzvláště bohatými „květinovými koberci“ provozovány výstavy divoce kvetoucích rostlin a vybíráno vstupné.
Veliká oblast zahrnující krajiny s kamenitými kopci a písečnými pláněmi (tzv. klipkoppes), kamenité pouště (tzv. knersvlakte), xerofytní společenstva písečných dun (tzv. sandveld) a hornatou oblast na samotném severu zvanou Richtersveld. Z botanického hlediska velmi cenná oblast s vysokým stupněm endemismu zvláště sukulentních rostlin, na jaře bohatě kvetoucí cibulovinami (Iridaceae, Liliaceae), hvězdnicovitými (Asteraceae) a kosmatcovitými (Mesembryanthemaceae) rostlinami.
Výraz karoo se užívá hromadně pro označení aridních planin vnitřního Kapska, jedná se o několikero oblastí výrazně se lišících klimaticky. Část svlažovaná zimními dešti zahrnuje Little karoo („Malé karoo“) a výše uvedený Namaqualand. Letní srážky připadají na oblast Upper a Great karoo („Vyšší a Velké karoo“).
Přírodní rezervace u přímořského města Hermanus, pokrývající
Stručná charakteristika navštívených botanických zahrad:
Věhlasná botanická zahrada plynule přecházející z udržovaných výsadeb do přirozeného porostu pokrývajícího svahy stolové hory. Zahrada se soustředí na sbírky jedinečné kapské flóry, zabývá se ochranou ohrožených druhů rostlin. Výsadby jsou řešeny jako tématické celky – např. letničky, vřesovcová zahrada (Erica Garden), proteová a restiová zahrada (Protea and Restio Garden), část věnovaná rostlinám Kapského poloostrova (Peninsula Garden), výsadby užitkových, léčivých a aromatických rostlin (Useful, Medicinal and Fragrance Garden), výsadby rostlin routovitých (Buchu Garden). Za zmínku stojí i sbírka cykasů rodu Encephalartos, stromových kapradin rodu Cyathea a rostlin z koppie (kopců). Součástí rovněž skleník pro pěstování rostlin vyžadujících sucho v zimních měsících.
Unikátní botanická zahrada v samém srdci Karoo je zaměřena na sukulentní rostliny. Výsadba je rozdělena podle jednotlivých oblastí Karoo. Vystavuje mnoho ohrožených druhů a podílí se na jejich propagaci. Krásné exempláře Aloe dichotoma a další druhy rodu, zástupci rodů Euphorbia, Sarcocaulon, Tylecodon, Cyphostemma, Pelargonium, Crassula, suchomilné keře (Schotia, Acacia, Elythropappus, Rhus, Nymania), kvetoucí porosty letniček (hvězdnicovité, Asteraceae). Součástí etnobotanická zahrádka věnovaná léčivým rostlinám Namaqualandu.
Malebná zahrada na jižním pobřeží Kapska, se záhonovými výsadbami přirozeně přecházejícími do porostu pobřežního a horského fynbosu. Koncepcí se přibližuje NBG Kirstenbosch. Kromě zástupců obvyklých čeledí fynbosu vystavují i nádherné exempláře Aloe plicatilis, která patří k nečetným zástupcům rodu typickým pro tento biotop.
Výše uvedené instituce patří mezi osm národních botanických zahrad Jižní Afriky:
http://www.sanbi.org/frames/kirstfram.htm
http://www.sanbi.org/frames/karfram.htm
http://www.sanbi.org/frames/haroldfram.htm
Závěry a přínosy expedice:
Všechny předem vytýčené cíle byly i přes malé změny v původním cestovním itineráři splněny. Účast na symposiu IBSA přinesla mnoho nových poznatků ohledně botaniky, ekologie a šlechtitelství cibulnatých a hlíznatých rostlin Jižní Afriky. Zároveň umožnila navázání kontaktů s přednášejícími odborníky, kurátory, pěstiteli a výzkumníky. Během expedice bylo navštíveno mnoho lokalit s odlišnými společenstvy rostlin, na nichž byla zkoumána druhová skladba, byla pořízena fotodokumentace a zajištění meteorologických údajů. Nabyté informace poslouží k úpravě stávajících expozic BZP a zlepšení pěstebních systémů. Poznatky a pořízené materiály budou rovněž předány širší veřejnosti prostřednictvím třech plánovaných přednášek a budoucích výstav. Během návštěv botanických zahrad byla čerpána inspirace pro koncepce a úpravy výsadeb i pro prezentace sbírek veřejnosti. Byla započata spolupráce s BG Kirstenbosch (návrh možných výměnných programů a stáží pro zaměstnance) a prohloubeny kontakty s firmou Silverhill Seeds (www.silverhillseeds.co.za).
Klára Lorencová