Orchideje známe hlavně z květinářství a zahradnických supermarketů, málokdo však ví, jak je ve skutečnosti tato skupina rostlin bohatá. Na otázku, kolik orchidejí vlastně existuje, není správná odpověď. Věda zná v současnosti přes 27 000 druhů, ale každým rokem je objeveno několik desítek dalších.
Orchideje také nejsou obyvatelkami jen tropických lesů, ale prakticky celého světa, i v naší přírodě roste přes 60 druhů orchidejí. Nejseverněji rostoucí orchideje světa najdeme v Evropě a na Sibiři – až na severu Skandinávie roste prstnatec Dactylorhiza lapponica a Lysiella oligantha, které se vyskytují i za hranicí 70̊ severní šířky. Nejjižnějšími orchidejemi světa jsou Corybas dienemum a C. sulcatus, které rostou na ostrově Macquarie (leží jižně od Nového Zélandu, zhruba na půli cesty mezi Tasmánií a Antarktidou).
V tropických horách lze najít orchideje ve výškách přes 4 000 metrů nad mořem v alpínské vegetaci a mezi kameny jako skalničky. Nejvýše byly zaznamenány v Andách, v Ekvádoru, kde orchideje rodu Myrosmodes spatříme ve výškách od 3500 do 4800 metrů.
K největším orchidejím světa patří Grammatophyllum speciosum z jihovýchodní Asie. Roste epifytně na silných větvích statných stromů. Jednotlivé pahlízy této orchideje dorůstají délky až 3 metry, celý trs může vážit až přes tunu. Květní stvoly bývají také třímetrové, květů širokých asi 15 cm bývá 30-50 na stvolu.
Výškou vynikají orchideje rodu Sobralia, nejvyšší změřený stonek druhu S. altissima byl 13,4 m dlouhý – běžná výška je však kolem 5 m. Dlouhé stonky mají i liánovité orchideje rodu Vanilla, potřebují však oporu, po které se pnou.
K orchidejím s největšími květy patří Paphiopedilum hangianum ze severu Vietnamu, objevené až v roce 1999. Jeho mohutné květy dosahují šířky až 16 cm a plochou nemají příliš konkurentů. Zvláštností je Paphiopedilum sanderianum, jehož okvětní lístky protažené do cípů, dosahují až metrové délky. Velké květy mají i další rody, např. Sobralia, Cattleya, Vanda, Angraecum a další.
K nejmenším orchidejím světa patří některé druhy rodu Bulbophyllum, jejichž pahlízky dorůstají jen 3-4 mm.
Mnoho orchidejí má velice drobné květy okolo 1-2 mm. Některé druhy jich mají veliké množství (např. Oberonia jich mohou mít v jednom květenství až několik tisíc) jiné je ale mají jednotlivě (některé druhy rodů Lepanthes, Pleurothallis, Stelis).
Zvláštností jsou dva druhy jihoaustralského rodu Rhizanthella, který roste a kvete pod zemí. Nemá listy, netvoří chlorofyl a žije v symbióze s houbami.
Se světem orchidejí se můžete seznámit v trojské botanické zahradě ve skleníku Fata Morgana a během výstavy Orchideje, poklady vietnamské džungle, která se koná od 3. do 19. března.