6. 5. 2024

20. výročí skleníku Fata Morgana – Botanické expedice

Skleník Fata Morgana slaví 20 let od svého otevření pro návštěvníky. Cesta od prvotní myšlenky k současnosti byla mnohem delší... Vyžadovalo to velké úsilí, práci a spoustu ušlapaných kilometrů všech, kteří se podíleli na péči o skleník. Přemýšleli jste někdy, co se odehrává uvnitř takového skleníku? Odkud pocházejí myšlenky a jak rozhodujeme, co kam patří? Odkud pocházejí rostliny a jak vybíráme, které z nich se uchytí? A jaká dobrodružství nás čekají při vytváření botanického ráje? Připojte se k nám na expedici a podívejte se na věci z pohledu botanika!

Jiří Haager (1943–2022)

Bez Jiřího Haagera by skleník Fata Morgana možná nikdy nevznikl. Byl celoživotním nadšencem botaniky a ředitel dvou botanických zahrad — v pražské Troji a Teplicích. Založil dvě velké tropické skleníky a napsal řadu knih, článků, fotografií a popisů tropických rostlin. Na cestách po celém světě přivezl rozmanitou řadu rostlinných druhů, čímž obohatil naše poznání po celý život. Pěstoval jak méně známé, tak i neznámé exotické rostliny, vyvíjel metody jejich rozmnožování, představil je kolegům a veřejnosti a rozšiřoval jejich pěstování. Štědře sdílel řízky, semena a radost z této krásné práce a koníčku. Jeho vášeň ovlivnila mnoho lidí kolem něj, vedla je k tomu, aby se věnovali botanice, nebo jednoduše je učila umění pěstování květin.

Jiří Haager studoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1973 začal cestovat do tropů jako vedoucí skupiny Orchidea, organizující expedice za sběrem rostlin. V roce 1993 vyhrál konkurz na ředitele pražské botanické zahrady. Pustil se do práce, sestavil tým a rychle proměnil relativně novou zahradu v moderní a atraktivní instituci. Nejvýznamnější změnou byl plán na velký tropický skleník známý jako Fata Morgana. Než se projekt realizoval, Jirka už organizoval expedice a sbíral tropické rostliny pro nové expozice.

Nové projekty nejsou nikdy jednoduché. Atypická výstavba čelila mnoha výzvám, což nakonec vedlo k odvolání Jiřího Haagera z funkce ředitele. Avšak neúspěchy ho neodradily. Místo toho přijal novou příležitost jako ředitel botanické zahrady v Teplicích. Během několika let vedl zřízení nového tropického skleníku známého jako Tropicana. To všechno vedlo k začátku plodného 18letého období spolupráce a výměn rostlin mezi oběma zahradami.

EXPEDICE GUATEMALA, PODZIM 1997

Naše druhá expedice nás zavedla do Guatemaly, přičemž všechna povolení byla zajištěna ředitelkou botanické zahrady v Ciudad de Guatemala, paní Marií Storek, která pochází z Berouna. Také doporučila botanicky zajímavá místa v guatemalských horách Alta Verapaz a deštných lesích na severu země. Guatemala se pyšní bohatou flórou a kulturou. Mnoho mayských ruin ukrytých v lesích zůstává neodhalených, s nedávno nalezenými nápisy, které dosud čekají na rozluštění, a úlomky shromážděnými do muzeí. Stejně tak nebyly identifikovány, pojmenovány a zachovány všechny místní rostliny. Po dvou měsících cestování skrze sopky a džungle jsme do Česka dovezli přibližně 300 kg rostlin a přes 250 druhů semen, což se stalo základem expozic ve skleníku Fata Morgana.

EXPEDICE NICARAGUA, JARO 1997

Bývalý ředitel Jiří Haager organizoval první expedici do tropů, obohacující vyvíjející se skleník Fata Morgana o rostliny a znalosti, na jaře 1997. Cílem byla ekonomicky slabá země Nikaragua. Naše cesta vedla skrze sezónně suché oblasti na západě a deštivé, bažinaté východní části země. Propluli jsme řekou Río Bocay až k hranici s Hondurasem, ale nedostali jsme se k moři, protože k karibskému pobřeží vedla jen blátivá cesta. Karibské pobřeží Nikaraguy však rozhodně není romantickou pláží. Je bažinaté po celé své délce a nese název Costa de los Mosquitos. Vrátili jsme se s živými rostlinami a semeny, z nichž mnohé stále zdobí expozice skleníku Fata Morgana. Mezi nimi je žlutě kvetoucí strom Senna pallida v suché části, shluk Carludovica palmata v tropech a keř Macleania insignis s oranžovými květy v horské oblasti.

EXPEDICE LAOS, 2024

Laos je země, kde se zdá, že čas stojí. Zachovává podstatu staré Asie jako nikde jinde. Zde vzkvétá venkovský život, lidé pečují o svá pole a navštěvují rušné trhy. Za úsvitu chodí mniši v oranžových rouchách, jejich zpěvy se mísí s rytmem každodenního života, když přijímají dary lepivých rýžových kuliček. Trhy jsou plné ruchu a setkání jsou významná - venku, pomalu, společně. V botanické zahradě pěstujeme orchideje už třicet let a stále se učíme. Únor v Laosu nabízí jasné pohledy na monzunové klima a význam suchých období. Od konce listopadu je srážek málo a každým krokem se zvedá prach. I v severních oblastech na hranicích s Čínou teploty stoupají na 35 °C. Horko a sucho nutí stromy ztrácet listy, zatímco cibule a hlízy se stahují pod zem, trvalky vstupují do klidového stavu a zvířata začínají hibernovat. Ale jak se blíží očekávané deště, objevují se známky oživení - pupeny stromů rozkvétají a orchideje se nedočkavě vynořují, což signalizuje blížící se příchod deště.

EXPEDICE VIETNAM (OD 1999 DO 2017)

Vietnam měl zvláštní místo v srdci bývalého ředitele Jiřího Haagera, který ho poprvé navštívil v roce 1975. Přivážení rostlin, z nichž některé sám popsal, znamenalo začátek naší botanické odysey. V roce 1999 jsme se vydali na další cestu, která vedla z Hanoje do Ho Či Minova Města a zpět podél pobřeží, mezi lesy, horami a vodopády. Obyvatelé vesnic jezdili na kolech a rýžová pole byla obdělávána buvoly, zatímco na rustikálních stolech se objevovaly žabí delikatesy. Naší opětovnou návštěvou Vietnamu v roce 2011 a následnými cestami během dalších šesti let jsme se vydali na jih. Ve spolupráci s Ústavem tropické biologie jsme prozkoumali horské pásmo Hon Ba a Národní park Bidoup. Mezitím Vietnam prošel pozoruhodným ekonomickým vzestupem, transformující se rychle před našima očima. Motocykly se staly běžnými, zemědělské traktory nahradily tradiční metody a žabí pokrmy zmizely do vyhlášených restaurací. Rostliny, které jsme přivezli, tvořily základ sbírek zázvorů, ároidů a orchidejí.