Výstava sukulentů v Botanické zahradě Praha je plná inspirace pro každého, kdo si chce zkrášlit svůj byt exotickými pokojovými rostlinami. Během výstavy se detailněji seznámíte s druhy, jež se staly oblíbenými ozdobami domovů i kanceláří.Výstavní prostor je rozdělen do několika "pokojíčků", ve kterých si můžete prohlédnout různé druhy sukulentů a najít inspiraci pro váš vlastní interiér.Pro ty, kteří podlehnou kouzlu těchto jedinečných rostlin, je připravena prodejní část. Tady si můžete zakoupit zajímavé sukulenty ze široké nabídky různých druhů a velikostí a založit si vlastní malou sbírku. |
Máte rádi pokojové rostliny a u oken orientovaných na jih se vám všechny rostliny „upečou“? Řešení je poměrně jednoduché. Věnujte se pěstování sukulentů.
Získáte tím mnoho výhod. Nemusí vás trápit, co s rostlinami během dovolené, ani dnes aktuální šetření vodou či teplem. Sukulenty se dobře vypořádají i s delším obdobím bez zálivky a pokles teploty v zimě nejen snesou, ale i uvítají.
Sukulenty do interiérů vnáší nejen hravost a exotiku, ale také extravaganci, svěžest i originalitu díky svým neobvyklým tvarům a barvám. Ať už jste začátečník nebo zaneprázdněný profesionál, péče o sukulenty je jednoduchá a dostupná pro každého, kdo hledá snadno udržovatelnou a efektní pokojovou rostlinu.
Přijďte se přesvědčit, že sukulenty jsou nejen krásné dekorace, ale v interiéru vytváří také pozitivní energii a příjemnou atmosféru. Nechte se inspirovat a najděte si ten svůj pravý kousek během výstavy v expozici Svět sukulentů.
Součástí výstavy je také bohatý doprovodný program pro celou rodinu v podání víkendového Festivalu africké kultury, který se koná od 15. do 16. června a výstavy afrického umění od 8. června do 7. července.
Výstava se koná od 7. června do 7. července v expozici Svět sukulentů v Horní zahradě.
Otevírací doba výstavy je denně od 9.00 do 19.00.
Vstupné na výstavu je v ceně standardního vstupného do areálu botanické zahrady, tedy vstup do areálu a všech expozic, na výstavu a také na další akce konané tou dobou (nemají-li speciální poplatek).
DRUH VSTUPNÉHO | PRODEJ NA MÍSTĚ | E-VSTUPENKA |
Dospělí | 180 Kč | 150 Kč |
Děti 3–15 let, žáci a studenti do 26 let s platným průkazem či ISIC | 120 Kč | 100 Kč |
Rodinné vstupné (2 dospělí + 3 děti 3-15 let) | 540 Kč | 450 Kč |
Senioři nad 60 let, ZTP | 95 Kč | 75 Kč |
Senioři 70+ | 1 Kč | x |
Děti 0–2 roky, Kočárek, ZTP/P* | zdarma | x |
Pes** | 100 Kč | x |
Na akci jsou platné roční permanentky, sousedské permanentky i VIP vstupenky.
* ZTP/P návštěvníci mají možnost doprovodu zdarma
**Vstup se psem povolen pouze do venkovních expozic.
Zahrada je dostupná několika způsoby, avšak nejpohodlnější je využít MHD. Kompletní přehled o tom, jak se k nám můžete dopravit, včetně informací o parkování, najdete zde.
Pro návštěvníky, kteří podlehnou kouzlu sukulentů, je připraven i oblíbený prodej rostlin, a to po celou dobu konání výstavy. V nabídce jsou stovky druhů sukulentů a kaktusů, které si budete moci odnést s sebou domů.
Prodej pro návštěvníky zajišťuje pan Petr Pavelka z https://www.palkowitschia.cz/.
Zkušení prodejci poradí vhodné rostliny začátečníkům i pokročilejším pěstitelům.
Prodej je součástí výstavy – do prostoru prodeje rostlin je vstup možný pouze s platnou vstupenkou. Prodej je otevřen denně od 9.00 do 19.00. Platba kartou na místě není možná, přijímáme pouze hotovost.
Výstava nabídne přehlídku unikátních artefaktů afrického kulturního umění ze soukromé sbírky manželů Ambrožových, kterou za léta dobrodružných výprav vybudovali.
K vidění bude to nejlepší z oblasti tzv. Černé Afriky, což je geografické označení části afrického kontinentu, která se rozkládá na jih od Sahary. Tvoří ji více než 40 států s velmi různorodou skladbou obyvatelstva a letitými tradicemi. Vše se promítá do umění a předmětů denní potřeby. Nejcharakterističtějším projevem tradičního afrického umění jsou masky, zbraně, oděvy i látky.
Jana a Viktor Ambrožovi provozují od roku 2007 soukromou Zoologickou zahradu ve Dvorci u Borovan. Jsou vášnivými chovateli a největšího úspěchu dosáhli v chovu lvů, kterému se věnují od roku 1990. Jako nadšení cestovatelé za faunou a flórou celého světa si nejvíce oblíbili Afriku, která se stala jejich druhým domovem. Mnohé cesty do národních parků a rezervací se stali inspirací pro vytvoření vlastní zoologické zahrady. Jejich zájem o Afriku nezůstal jen u přírody, oslovila je také kultura a umění. Postupem času vybudovali rozsáhlou sbírku artefaktů, kterou představují na výstavě Umění černé Afriky v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.
K výstavě sukulentů pro vás máme připravený skutečně nabitý festivalový program, který proběhne o víkendu 15. – 16. 6. Během těchto dvou dní se budete moci ponořit do chutí a vůní Afriky.
Těšit se můžete na ochutnávku tradičních afrických pokrmů, nejrůznější druhy tvořivých workshopů, tóny africké hudby nebo tanec v rytmu Afriky pod vedením taneční skupiny až z daleké Demokratické republiky Kongo. Festivalovou atmosféru doplní hned několik přednášek, během kterých vás skrze své vyprávění a fotografie vezmou zkušení cestovatelé na dobrodružnou výpravu do Keni, Zimbabwe, Ugandy, Konga a Rwandy. Namibii skrze hledáček fotoaparátu představí panelová výstava z cest fotografa Igora Janíčka.
Kompletní program a další informace k festivalu najdete zde
Během festivalového víkendu africké kultury od 15. do 16. června si budete moci prohlédnout také opravdu jedinečné kousky kamenných soch a plastik ručně vytesaných sochaři v africkém Zimbabwe.
Od roku 2014 se s nimi můžete setkat v Safari parku ve Dvoře Králové. Sochaři v Tengenenge jsou etnicky i nábožensky různorodou skupinou. Do sochařské komunity přišli z různých části Afriky, což se odráží v jejich dílech. Každou sochou autoři zhmotňují svět, který je obklopuje. Materiálem je kámen – hadec, který se těží v Tengenenge hned za vesnicí. Barva místního kamene je černá. Při těžbě i práci se nepoužívá žádná mechanizace. Vše je záležitostí pracovitých rukou místních obyvatel, kterým zajištují obživu pro své rodiny. Některé takové sochy jsou také stále k vidění u skleníku Fata Morgana.
Projděte se výstavou sukulentů v doprovodu našeho kolegy, který vás seznámí nejen s vystavenými kousky, ale především vám poradí, jak se o sukulenty starat, jaké vhodné druhy zvolit pro vybraný druh interiéru/pokoje i vám poradit následně v prodejním stánku s vhodným výběrem přímo pro váš domov. Připraven je také zodpovědět všechny vaše dotazy k tématu, tedy se nebojte aktivně dotazovat.
Začátek prohlídky je vždy v celou hodinu v rozemzí od 13.00 do 17. 00, kdy začíná poslední prohlídka. Délka provázení je přibližně 30 minut. Místo srazu a začátek prohlídky je u vstupu na výstavu (skleník expozice Svět sukulentů).
Prohlídky jsou v rámci vstupného na výstavu a není nutná rezervace míst předem.
Prohlídky probíhají během těchto víkendů:
- 15. – 16. 6.
- 22. – 23. 6.
- 29. – 30. 6.
Během letošní sezony jsme si pro vás připravili prohlídky zajímavých expozic zahrady s průvodcem. V době konání výstavy sukulentů si můžete celkový zážitek z návštěvy ještě více zpříjemnit prohlídkou naší medonosné expozice.
Prohlídky začínají vždy od 14.00 a 16.00 hodin.
Prohlídka je v rámci vstupného do zahrady. Rezervace míst není nutná.
DATUM | TÉMA | POPIS | MÍSTO SRAZU |
22. 6. | Zahrada mEDU |
Název Zahrada mEDU v sobě skrývá slovní hříčku. Upozorňuje jak na sladkou pochoutku od včel – med, tak i na možnost, dozvědět se o tomto hmyzu něco více. Přijďte s námi nahlédnout do včelího úlu a dozvědět se mnohé zajímavosti o našich opylovatelích. |
Před Café Ornament – kavárna v Ornamentální zahradě |
Soutěžte od 21. 6. do 25. 6. na našem Facebooku o 4 vstupenky, předměty s motivem sukulentů z našeho e-shopu a o poukaz na nákup rostlin přímo na výstavě. Soutěžní příspěvek najdete na naší facebookové stránce. Kompletní pravidla soutěže najdete zde.
Sbírka sukulentních a xerofytních (suchomilných) rostlin naší botanické zahrady je velmi cenná, protože obsahuje mnoho rostlin se známým místem původu. Rostliny jsou vysazeny v expozičních plochách skleníku Fata Morgana a také v expozici Svět sukulentů v severní části areálu. Sbírka obsahuje téměř 1 200 druhů a nejvíce jsou v ní zastoupeny rostliny z Madagaskaru, které mají díky známému původu a s ohledem na rychlost devastace tamní přírody mimořádný význam.
Jde o expozici vybudovanou tak, aby byla v co největší míře podobná přírodním lokalitám, kde i v suchých oblastech rostou společně se sukulenty mnohé další rostliny jinak přizpůsobené danému klimatu.
Levá část je věnována floře Ameriky, začíná expozicí středního Mexika, na ní navazuje peruánská část s rostlinami z Cordillera Blanca a Cordillera Negra. S ní sousedí sukulenty z Argentiny a expozice končí chilskou Atacamou.
Na pravé straně prezentujeme sukulentní společenstva Starého světa. Na začátku se nachází dvě jihoafrické expozice Little Karro a Namaqualand, následuje ukázka flory Kanárských ostrovů a horských společenstev centrálního Madagaskaru.
Interiér skleníku je rozdělen do tří samostatných částí s rozdílnou teplotou a vlhkostí vzduchu, v nichž se návštěvník postupně seznamuje s rostlinstvem tropického a částečně i subtropického klimatického pásma.
V sukulentní části skleníku můžete pozorovat suchomilné rostliny pocházející ze tří kontinentů. Terasy po pravé straně u zdi jsou věnovány suchým oblastem Austrálie, centrální část skály je osázená rostlinami pocházejícími především z jižních mexických států Oaxaca a Puebla. Na ně navazuje menší pozoruhodná expozice madagaskarských rostlin, kterým jsou věnovány i úzké záhony lemující cestu. Zbytek svažitého terénu představuje rostlinná společenstva Afriky, rovníkovými státy počínaje a jihoafrickým Kapskem konče.
Výstava vznikla také za podpory našich partnerů, kterým tímto děkujeme: